Strona główna » DIAMENTY » WYCENA I SKUP DIAMENTÓW

WYCENA I SKUP DIAMENTÓW

 

Gwarantujemy fachową ocenę, wystawiamy certyfikaty. Nasza firma jest członkiem Klubu Absolwentów Wysokiej Rady Diamentów w Antwerpii (HRD Antwerp - Diamond High Council Antwerp). Firma dysponuje w pełni wyposażonym laboratorium do badania kamieni szlachetnych. 

Posiadamy urządzenie które wykrywa 100 % diamentów hodowanych w laboratorium metodą CVD oraz HPHT. Identyfikuje cyrkonie, moissanity, kamienie pokrywane proszkiem diamentowym oraz zidentyfikuje diamenty naturalne poprawiane -  którym ulepszano barwę metodą HPHT.
 

O wartości i jakości oszlifowanego diamentu decydują cztery parametry tzw. 4C.
 Skrót pochodzi od pierwszych liter angielskich słów: 

 
CARAT - Masa,   COLOUR - Barwa,   CLARITY - Czystość,   CUT - Szlif
 

 
CARAT - Masa 
 
Masę kamieni szlachetnych, w tym także diamentów, określa się w karatach metrycznych (ct). Jeden karat został zdefiniowany jako 200 mg, czyli 0,2 grama. Masę diamentu podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia.
 

alt
 
 
CLARITY - Czystość 

Diamenty na ogół mają znamiona wewnętrzne (nazywane inkluzjami, wrostkami), jak również znamiona zewnętrzne (zwane skazami), które czynią każdy kamień wyjątkowym i niepowtarzalnym. Znamiona diamentów o czystości P1, P2, P3 / I1, I2, I3/  rzeczoznawca dostrzeże bez lupy, natomiast znamiona kamieni o czystości SI, VS lub VVS – dopiero przy użyciu specjalistycznej lupy o dziesięciokrotnym powiększeniu. Do najrzadszych należą diamenty o czystości  LC, w których nie można znaleźć inkluzji za pomocą lupy 10x. O tym, do jakiej klasy czystości diament zostanie przypisany, decyduje m.in. liczba inkluzji i skaz, ich rozmieszczenie, wielkość, łatwość dostrzegania oraz ich wpływ na brylancj
 
 
LC alt  alt
VVS alt alt
VS alt  alt
SI alt  alt
P alt  alt
 
LC – Lupowo czysty - nie można znaleźć inkluzji za pomocą lupy 10x. 
VVS – bardzo, bardzo małe wrostki  trudne do znalezienia za pomocą lupy 10x.
VS – bardzo małe wrostki zauważalne w powiększeniu  lupą 10x.
SI -  małe wrostki łatwe do nalezienia za pomocą lupy 10x.
P – wyraźne wrostki widoczne gołym okiem.  
 
 
COLOUR - Barwa 

Barwa to jeden z instotniejszych parametrów wpływających na wartość diamentu. Diamenty kopalniane występują prawie we wszystkich barwach widmowych. Jeszcze nie znane są wszystkie powody zabarwień. Nieliczne centra barwne, które odpowiadają za uzyskanie barwy są znajome tzn. znamy atom barwiący. Zdecydowana większość wydobywanych diamentów jest zabarwiona. Wyróżnia się diamenty o barwach fantazyjnych, m.in. czerwonej, zielonej, fioletowej, niebieskiej, pomarańczowej, różowej oraz diamenty o barwach typowych, tzn. od bezbarwnych po różne odcienie barwy żółtej, brązowej lub szarej. Barwy fantazyjne różnią się tonem i nasyceniem. Ceny diamentów fantazyjnych porównując z cenami diamentów bezbarwnych o tożsamych parametrach zazwyczaj przedstawiają większą wartość.Szacuje się, że na 10 tysięcy kamieni o barwach typowych przypada tylko jeden o barwie fantazyjnej. Pośród diamentów o barwach typowych, które oceniane są w skali od D do Z, najrzadsze i najbardziej cenione są kamienie o barwie D, czyli całkowicie bezbarwne.

 
 
alt alt alt alt alt
bezbarwne niemalże bezbarwne słabo żółte bardzo jasno żółte jasno żółte
D, E, F G, H, I, J K, L, M N, O, P, Q, R S, T, U, V, W, X, Y, Z
 
D, E, F -  bezbarwne
G, H, I, J - niemalże bezbarwne
K, L, M - słabo żółte
N, O, P, Q, R - bardzo jasno żółte 
S, T, U, V, W, X, Y, Z - jasno żółte
 
 
CUT - Szlif 

Tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniałą brylancję. To zjawisko powstaje w wyniku całkowitego wewnętrznego odbicia i rozszczepienia promieni świetlnych, jak również odbicia światła od zewnętrznych powierzchni (faset). Podczas oceny szlifu dokładnej analizie podlegają kształt, proporcje oraz wykończenie szlifu. Ocenia się je w skali: doskonałe, bardzo dobre, dobre, średnie i słabe. Tylko wyjątkowo starannie wykonany szlif może sprawić, by światło przenikające przez diament uwalniało jego wewnętrzny ogień tzw. „brylancie”. Wśród diamentów można wyróżnić kamienie o szlifie brylantowym okrągłym, czyli brylanty oraz o kształtach fantazyjnych, takich jak: markiza, owal, gruszka, serce, szmaragdowy, princessa, kaboszonowy, radiant, poduszka, asscher.

 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do

  • Przykład
  • Przykład
wrzeciono
szafir_diamenty
francuski szafiry diamenty
halo diament
bransoleta_diamenty
piekny_szmaragd
szafir_z_diamentami
sniezki_szafir_diamenty
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA, BĄDŹ NA BIEŻĄCO i zyskaj 10% na pierwsze zakupy.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail