Strona główna » GEMMOLOGIA » WYCENA I SKUP KAMIENI KOLOROWYCH

WYCENA I SKUP KAMIENI KOLOROWYCH

Zapraszamy do skorzystania z wiedzy naszego gemmologa w zakładce Nasi rzeczoznawcy/ Umów się z ekspertem, za pośrednictwem formularza można zadać pytanie, umówić się na spotkanie w celu oceny, wyceny kamieni kolorowych. Skupujemy diamenty i kamienie kolorowe, surowe, szlifowane, oraz w fasonie.


Zanim gemmolog będzie w stanie podać nam wartość kamienia musi zbadać kamień i odpowiedzieć na kilka pytań.

Z jakim kamieniem mamy do czynienia?
Czy jest to kamień naturalny czy syntetyczny?
Czy jest on poprawiany?

Jakie ma walory optyczne?
Jaką ma masę?

Do identyfikacji kamienia używamy refraktometru, który określa współczynnik załamania światła i jego izotropowy lub anizotropowy charakter,  liczbę osi optycznych  oraz znak optyczny kryształu. W identyfikacji kamienia niezwykle pomocna jest waga hydrostatyczna, która służy do pomiaru gęstości kamieni oraz spektrometr, mierzący  długość fal  absorpcyjnych i linii emisyjnych w widmie kamienia jubilerskiego.

Do zbadania jakości kamienia i stwierdzenia czy jest on naturalny czy syntetyczny używamy mikroskopu, lupy, dychroskopu, polaryskopu, filtra Chelsea, polaryskopu czy spektroskopu.  Kluczem będzie tu dokładne przebadanie występujących w kamieniu inkluzji , w celu ustalenia jego pochodzenia. Wewnętrzne cechy kamienia takie jak linie wzrostu czy strefy koloru wskazują na naturalną lub syntetyczną naturę minerału. Rozstrzygające mogą być takie właściwości jak fluorescencja kamienia czy jego widmo.

Ostatnim istotnym elementem w ocenie jakości kamienia jest weryfikacja czy był on poprawiany tzn czy miał ulepszaną oryginalną barwę bądź czy miał  wypełniane szczeliny.  Barwienie lub podgrzanie kamienia może poprawić jego barwę, natomiast poprawianie czystości wymaga zastosowania substancji wypełniającej szczeliny takiej jak np. olej . Właśnie pod mikroskopem możemy  wykryć ślady takiego poprawiania.

Ważnym aspektem w gemmologii jest obserwacja wizualna  kamienia z zastosowaniem lupy 10 X ( dziesięciokrotnego powiększenia ), bowiem dostarcza ona dużo informacji o kamieniu : jego kształcie, barwie, stopniu przezroczystości. W zależności od powierzchni kamienia może on być fasetowany lub kaboszon czyli posiada jedną zaokrągloną powierzchnię. Może on być okrągły, owalny, prostokątny  itd.
Istotna cechą kamienia jubilerskiego jest jego zdolność do zmiany barwy w zależności od zródła światła, może on mieć inną barwę w świetle dziennym i kompletnie inną w świetle żarowym. Zmiana barw czyli efekt aleksandrytu występuje u wielu spineli i granatów i wynika z ich składu chemicznego.
Równie istotnymi cechami wizualnymi badanego kamienia są efekty optyczne takie jak asteryzm, efekt kociego oka, adularescencja, efekt jedwabiu, gra barw itp.
Masę kamieni jubilerskich wyrażamy w karatach , 1 karat to  0,2 grama.  Skrótem od  karata jest ct.  Słowo „karat” pochodzi z greckiego Keration czy arabskiego Kharrub, odnoszące się do nasiona drzewa karobowego.

 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do

  • Przykład
  • Przykład
wrzeciono
szafir_diamenty
francuski szafiry diamenty
halo diament
bransoleta_diamenty
piekny_szmaragd
szafir_z_diamentami
sniezki_szafir_diamenty
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA, BĄDŹ NA BIEŻĄCO i zyskaj 10% na pierwsze zakupy.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail